Page arrow
Web banner 3Banner mobile 3

Dr. Ostojić: Smrtonosni muk

Large papir
Četvrtak
19.12.2013.
Poštovani čitatelji,
Obraća vam se doktor Ostojić. Prije nekoliko tjedana u ordinaciju je došlo neobično pismo. Bez adrese primatelja ili pošiljatelja, a u kuverti se nalazio tek prazan list papira. Moji duhoviti kolege sugerirali su da sam dobio nepismenog pacijenta, a razboriti kolege zaključili su da je jamačno riječ o pogrešci inače pouzdane gradske poštanske mreže. Međutim, na temelju iskustva i stručne literature, točno sam procijenio da je ovo pismo tek jedan simptom stanja u kojem se nalazi nepoznati pacijent koji treba moju pomoć. 
Poznato je da prazan list predstavlja najveći strah pisaca. Manje je poznato da se radi i o velikom strahu liječnika koji iz tako oskudne građe i nepreglednog mnoštva mogućih interpretacija trebaju izvući jedno i pravilno tumačenje pacijentovog stanja. O tome, naposljetku, ovisi život te osobe! Naime, stručna literatura navodi tragičan primjer iz devetnaestostoljetnog Beča: pacijentica je posve zanijemila pred Goetheovim Patnjama mladog Werthera, a liječnik je brzopleto zaključio da se radi o strahu od Schillerovih Razbojnika. Propisao je krivu terapiju koja je uzrokovala zapletaj crijeva i, naposljetku, smrt pacijentice.
Radi li se u ovom slučaju o nijemoj zimogroznici pred hladnim vrhovima svjetske književnosti? Ili je moj/a pacijent/ica ostao/la bez riječi pred katastrofalnim romanom suvremene produkcije? Je li ovo osoba koja je otklizala niz stihove minimalističke poezije i došla do izraza bez riječi? Ili je riječ o čitateljskom iskustvu koje, nakon prolaska kroz sveobuhvatni realistički roman, naprosto nema više što dodati? Da bismo saznali odgovor, trebalo nam je nešto više podataka.
Pomnim pregledom vrhunskih snimki sigurnosnih kamera u zgradi, pouzdano smo utvrdili da je pismo ubacio muškarac u tridesetim godinama koji nosi dug, crni kaput, tanke i iznošene blijedo crne hlače te smeđe cipele bez tragova laka i s mogućom rupom u području pete (kamera ipak nije toliko precizna). Brada na licu ukazuje na činjenicu da se pacijent nije obrijao desetak dana, crn trag ispod uha upućuje i na druge higijenske probleme (ili se ipak radi o neprecizno snimljenom vizualnom detalju), a tragovi tinte i krvi na prstima pokazuju da se osoba u više navrata bjesomučno koristila naliv perom. Sve indicije upućuju da se radi o mladom, predanom piscu neispunjenih ambicija.
Međutim, u našem društvu živi oko 96.000 ambicioznih i nezadovoljnih pisaca. Što je ponukalo baš ovog da posve izgubi glas i zatraži pomoć literoterapeuta? Nakon što smo uz pomoć uvijek ažurne i minuciozne gradske policije dobili tajne podatke o identitetu i svakodnevnom ponašanju našeg pacijenta, ustanovili smo da je pacijent pročitao strip How I Make Comics autorice Gabrielle Bell (koji možete, na vlastitu odgovornost, pročitati ovdje). 
Bell u svom kratkom stripu pokazuje kako poteškoće u kreativnom procesu neizbježno vode do teških egzistencijalističkih pitanja kroz koja autorica shvaća da je sama i bespomoćna u besmislenom univerzumu. Međutim, dok je Bell iz navedene teze uspjela barem izvući strip s komičnom poantom, naš nesretni čitatelj dobio je tek neugodno čitateljsko iskustvo i ostao je sam, suočen sa svojom spisateljskom nemoći. Klasičan slučaj: pisac je svojim djelom zbacio nesreću sa sebe na čitatelja. Uz to, u ovom je slučaju mladi pisac pretvoren u pukog, nesretnog čitatelja.
Kako spasiti pisca od bolesti ekskluzivnog čitateljskog statusa? Kako mu vratiti vjeru u spisateljski poziv koja čini okosnicu njegovog psihofizičkog zdravlja? Država je prije nekoliko godina pokrenula `harm reduction` strategiju: javnim sredstvima potiču se objavljivanje debitantskih djela i književna kritika. Premda bi bilo najbolje potaknuti mlade autore da se ostave pisanja i prime kakvog humanitarnog rada, u ovom slučaju ipak je manje zlo vratiti ih pisanju nego ih ostaviti u stanju potpunog muka. 
Nakon što smo pronašli kratke priče ovog autora, uvrstili smo ih u antologiju zajedno s djelima sličnih pacijenata, izdavač je ubrzo objavio knjigu, a kritičar je napisao ohrabrujuću kritiku knjige. Na rezultate terapije nije trebalo dugo čekati. Već nakon nekoliko dana, u ordinaciju je došla potpisana, stilski obilježena zahvalnica našeg pisca, ujedno i bivšeg pacijenta. Premda mu je ovaj književni uspjeh podignuo moral i izliječio teško stanje, naš pacijent znao je prepoznati da je upravo medicina naposljetku spasila njegov spisateljski i biološki život.
foto: Blake Burkhart
Možda će vas zanimati
Dr. Ostojić, literoterapeut
Homepage finale 1 29.08.2014.

Bijeg u literarni zaborav

Boreći se protiv bauka književnosti, doktor Ostojić je i sam postao dijelom književne tradicije. Je li vrijeme za povlačenje?

Dr. Ostojić, literoterapeut
Homepage bekavac 31.01.2014.

Kad book coach preporučuje...

Nakon čitanja romana 'Drenje', Iva je počela ispuštati neugodan zvuk.

Dr. Ostojić, literoterapeut
Homepage 145 09.10.2008.

Dr. Ostojić: Rainer Maria Rilke

Doktor Ostojić odgovara na prvo pitanje čitateljice iz Karlovca koja se spotaknula o veličinu djela Rainera Marie Rilkea.  

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu