LitHub izvještava da je organizacija za slobodu medija Reporteri bez granica (RSF) objavila svoj godišnji pregled za 2024. godinu, otkrivajući da je Palestina postala najsmrtonosnije mjesto na svijetu za novinare, opisujući situaciju kao “neviđeni masakr.” Izvješće naglašava izraelske vojne akcije u Gazi, gdje je od listopada 2023. ubijeno više od 145 novinara, uključujući najmanje 35 čija je smrt bila izravno povezana s njihovim izvještavanjem.
Prema LitHubu, RSF je zabilježio globalni porast nasilja prema novinarima, ali je Palestina pretrpjela najteže gubitke, pri čemu je Gazu nazvao najopasnijom regijom za medijske radnike u posljednjih pet godina. Izraelske oružane snage same su odgovorne za gotovo trećinu svih poginulih novinara u 2024. godini. Kao odgovor na to, RSF je podnio tužbe Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) za ratne zločine počinjene protiv novinara i osudio napade vlade Benjamina Netanyahua na slobodu medija.
Situacija u svijetu jednako je zabrinjavajuća, kako navodi LitHub. RSF je izvijestio o rekordnih 550 novinara koji su ove godine bili uhićeni ili pritvoreni, što je porast potaknut povećanjem broja uhićenja u Rusiji i Izraelu, gdje je pritvoreno 8, odnosno 17 novinara. Četiri zemlje—Kina, Mjanmar, Izrael i Bjelorusija—drže polovicu svih zatvorenih novinara na svijetu, pri čemu Kina sama zatvara 124 osobe, uključujući 11 u Hong Kongu.
LitHub također ističe nagli porast smrtnosti novinara u ratnim zonama diljem svijeta, koja je u 2024. godini dosegla petogodišnji vrhunac. Iako Palestina čini većinu smrtnih slučajeva, Azija je druga najopasnija regija za novinare. Pakistan i Bangladeš zabilježili su značajne gubitke, sa sedam ubijenih novinara u Pakistanu i pet tijekom prosvjeda u Bangladešu.
Puni izvještaj RSF-a, sažet od strane LitHuba, naglašava sumornu stvarnost za medijske radnike širom svijeta i izražava nadu, iako opreznu, da će 2025. godina biti sigurnija za novinare, a mi se takvim nadama možemo samo pridružiti.